Kan man sælge et underskud i et APS?
Kan man sælge et underskud i et ApS?, hvorfor er det begrænset, og hvordan foregår det i praksis? Dette er nok et af de spørgsmål vi får mest. “Min revisor siger vi kan sælge mit underskud, hvor meget får jeg for mit aps med underskud?” Det korte svar er: Nej, man kan ikke “sælge” et skattemæssigt underskud i isoleret forstand. Man kan derimod sælge anparterne i det selskab (ApS), som har underskuddet. Derudover kan vi lave fusioner. Det skriver AORS.DK.
Folketinget har indført meget stramme regler, der aktivt forhindrer for mange, at man opkøber et selskab udelukkende for at “genbruge” dets underskud til at nedbringe skatten på en helt anden forretning. Der skal med andre ord være substans. Mange revisorer kender ikke disse regler og lever måske i de rigtig gamle dage hvor den slags var dagligdag.
1. Hvorfor er salg af underskud begrænset?
For at forhindre det, skatteretten kalder “handel med skuffeselskaber” eller “underskudsselskaber”. I 1980’erne og 1990’erne var der et udbredt marked, hvor overskudsgivende virksomheder opkøbte lukkede eller konkurstruede selskaber med store underskud. Bagefter flyttede de renteindtægter, værdipapirer eller ny overskudsgivende drift ind i selskabet for at nulstille deres skat.
Brug for advokat, revisor eller international rådgivning?
Kontakt vores danske specialister direkte på et af vores kontorer:
Advokat og Revisor Samvirket – Professionel rådgivning siden 1991
Det var nærmest det mest normale dengang. For at stoppe denne spekulation vedtog man stramme værnsregler. Logikken er: Det skattemæssige underskud tilhører den virksomhed og de ejere, der faktuelt havde den økonomiske risiko, da underskuddet opstod.
2. Lovhjemler og regler
Reglerne om underskudsbegrænsning ved ejerskifte findes primært i Selskabsskatteloven (SEL).
Det kræver en konkret gennemgang af sælgers stilling i det omfang, at man gerne vil sælge et selskab med drift.
A. Det væsentlige ejerskifte (SEL § 12 D, stk. 1)
Hvis der sker et skifte i ejerkredsen på mere end 50 % af anpartskapitalen eller stemmerettighederne i forhold til underskudsåret, træder begrænsningsreglerne i kraft:
- Det fremførte underskud, eller skattemæsige aktiv, mister sin fradragsværdi i forhold til selskabets nettokapitalindtægter (renter, kursgevinster, udbytter osv.) og indtægter ved udlejning af afskrivningsberettigede driftsmidler og skibe.
- Det overlevende princip: Underskuddet kan fortsat kun modregnes i fremtidigt overskud fra reelt erhvervsmæssig drift.
- Det kræver en Skattejuridisk Screening (gennemgang) som vi kan udføre for køber og/eller sælger.
B. Det “tomme” selskab (SEL § 12 D, stk. 2)
Hvis selskabet på overdragelsestidspunktet “i det væsentlige er uden økonomisk risiko ved erhvervsmæssig aktivitet” (dvs. virksomheden er reelt lukket ned, tømt for aktiver eller uden aktiv drift), bortfalder underskuddet fuldstændigt. Det kan aldrig bruges igen uden deklaration fra en revisor, der typisk kontakter Skattestyrelsen og udfærdiger en kaitalstrømsforklaring. Der kan være andre (dokumenterbare) forklaringer f.eks. studie, sygdom, hjerne eller hjerteproblem m.v.
C. Loft over underskudsfremførsel (SEL § 12)
Selskaber kan altid modregne op til et grundbeløb pr. år (ca. 10 mio. kr., pristalsreguleret) i årets skattepligtige indkomst.
For overskud derover kan kun 60 % af det resterende overskud dækkes af det gamle underskud.
Det forudsætter normal en revisionsdeklaration af begrundelser og kapitalstrømforklaring og dertil kommer at skattemappen er tom for gæld til Skattestyrelsen.
3. Skattepraksis og lovhjemmel: Hvad siger domstolene og Skatterådet?
Retspraksis på området er meget streng, og Skattestyrelsen tjekker altid historikken, når et selskab med fremført underskud skifter ejer.
- Aktiviteten skal leveres “i levende live”:
I Højesterets- og Skatterådsafgørelser (f.eks. SKM2013.797.SR og SKM2021.263.VLR) slås det fast, at der laves en samlet vurdering. Hvis aktiviteterne har været indstillet eller helt minimale op til overdragelsen, anses selskabet som “tomt”, og underskuddet slettes. - Krav om substans:
Det er ikke nok, at der står et gammelt varelager eller en bankkonto med 10.000 kr. Der skal være tale om reel igangværende erhvervsdrift med tilhørende økonomisk risiko på aftaletidspunktet. - Gennemsigtighed i ejerkredsen (SEL § 12 D, stk. 5): Man kan ikke omgå 50%-reglen ved at lade et holdingselskab købe anparterne. Skattestyrelsen kigger igennem selskabsstrukturen til de bagvedliggende reelle ejere (personerne).
- Skattedeklarationer, hverken køber og sælger må have anmærkninger hos Skattestyrelsen eller f.eks. konkurskarantæne hos Erhvervsstyrelsen.
4. Kan man “sælge” et underskud? (Sådan gør man i praksis)
Ja, men kun hvis køber viderefører eller udbygger selskabets eksisterende drift, eller placerer ny erhvervsdrift i selskabet.
Vi laver gerne afståelseskontrakt eller købekontrakt der indeholder oventalte elementer og omkostninger.
Eksempel 1: Det lovlige scenarie (Aktiv drift videreføres)
Situation: Byg & Bo ApS har haft det svært og oparbejdet et skattemæssigt underskud på 1.000.000 kr. Selskabet er dog stadig aktivt og har 3 igangværende byggeprojekter samt ansatte.
En konkurrent køber 100 % af anparterne i Byg & Bo ApS.
Resultat:
- Selskabet var ikke “tomt” ved salget.
- Køber lægger nye byggeprojekter ind i Byg & Bo ApS, som genererer et driftsoverskud på 400.000 kr. det første år.
- Underskuddet kan bruges: Da overskuddet stammer fra reel erhvervsdrift (og ikke renteindtægter), kan Byg & Bo ApS modregne sit gamle underskud og skal betale 0 kr. i selskabsskat for dette år.
Eksempel 2: Det ulovlige / umulige scenarie (Det tomme selskab)
Situation: Webshop ApS lukkede sin forretning sidste år. Lageret er solgt, hjemmesiden er nede, og der er ingen ansatte. Selskabet har et underskud på 500.000 kr.
En konsulent ønsker at købe anparterne for 1 kr. for at lægge sin egen konsulentvirksomhed over i selskabet og slippe for skat af de første 500.000 kr. han tjener.
Resultat:
- Da selskabet var “uden økonomisk risiko ved erhvervsmæssig aktivitet” på overdragelsestidspunktet (SEL § 12 D, stk. 2), bortfalder de 500.000 kr. i underskud i samme sekund, anparterne overdrages.
- Konsulenten får intet ud af underskuddet.
- Der kan være mange årsager til at man overtager et selskab f.eks. overtagelse af licenser, kontrakter, kunder eller f.eks. varemærker, patenter, designbeskyttelse og
Eksempel 3: Det delvist begrænsede scenarie (Passiv indkomst)
Situation: Software ApS har et underskud på 2.000.000 kr., men er i fuld drift. Investor køber 100 % af selskabet og indskyder en stor kontant formue i selskabet, som investeres i obligationer og aktier.
Resultat:
- Selskabet genererer 200.000 kr. i rente- og kursgevinster (nettokapitalindtægter).
- Selskabet genererer 100.000 kr. i driftsoverskud fra softwaren.
- Begrænsning: Efter SEL § 12 D, stk. 1 kan det gamle underskud ikke bruges mod de 200.000 kr. i kapitalindtægter. Selskabet skal betale 22 % skat af kapitalindtægterne. Underskuddet må kun modregnes i de 100.000 kr. fra driftsaktiviteten.
Oversigt for rådgivning eller handel
| Parameter | Hvad udløser det? | Konsekvens for underskud |
| Ejerskifte $\le 50\%$ | Mindre ændringer i ejerkredsen | Ingen begrænsning i underskuddet. |
| Ejerskifte $> 50\%$ (Aktivt selskab) | Salg af majoriteten i et selskab med reel drift | Underskud bevares til driftsindtægter, men låses mod kapitalindtægter. |
| Ejerskifte $> 50\%$ (Tomt selskab) | Salg af et “passivt” eller indstillet selskab | Underskuddet bortfalder 100 %. |
Drejer det sig om offshore-selskaber af skatteretten bør man konsulterer en skatterevisor med erfaring i udenlandske selskaber og revision heraf.
Skatteret omkring omstrukturering og SEL § 12 D indeholder mange gråzoner. Ved køb eller salg af selskaber med underskud bør man altid få forelagt sagen for en godkendt revisor eller søge et bindende svar hos Skatterådet, vi kan lave screening, deklaration, revisorerklæring og/eller kapitalstrømsforklaring.
| Kilde: | Morten Jensen, Advokat og Revisor Samvirket A/S, Erhvervsstyrelsen, Skattestyrelsen, Skatterådet, |
| Kildelinks: | https://www.danskerhverv.dk/presse-og-nyheder/nyheder/2026/juni/nye-emballageregler-galder-fra-august-her-er-alt-du-skal-vide/, https://www.scm.dk/hvad-er-ppwr-de-nye-eu-regler-for-emballage-som-alle-e-handelsvirksomheder-bor-kende-for-august-2026, https://retur.dk/da/artikler/ppwr-nye-krav-til-emballager-og-producentansvar-i-emballageforordningen |
| Fotokredit: | Skattestyrelsen |
| Personer/Firmaer/Emner/#: | #PPWR, #Emballageforordning, #EUregler, #Producentansvar, #Emballage, #Virksomheder, #AORS.DK |
| Copyrights: | Ⓒ 2026 Copyright by aors.dk – kan deles ved aktivt link til denne artikel |
