Selskabsskatter i EU lande

Selskabsskattesatser i EU-landene – fra 1995 – 2017 i de 28 EU-lande

Her kan du se de formelle selskabsskatter i de 28 EU-lande plus Norge grafisk og i tabel. Den effektive selskabsbeskatning afviger typisk fra de formelle satser for selskabsskatten, fordi afskrivningsreglerne er afgørende for det reelle beskatningsniveau.

Nugældende Selskabsskattesatser i EU-landene og Norge i 2017:

Den danske selskabsskat er siden 1995 blev nedsat ad flere omgange fra 34 pct. til 25 pct. fra og med 2007. Disse satsnedsættelser har bl.a. været finansieret ved at udvide selskabsskattegrundlaget. Udviklingen har været den samme i udlandet, hvor den formelle selskabsskattesats i næsten alle EU-landene er blevet sænket i de senere år.

Med vedtagelsen af Vækstplan DK i juni 2013 er den danske selskabsskat yderligere gradvist blevet sænket til 24,5 pct. i 2014, til 23,5 pct. i 2015 og udgør 22 pct. fra og med 2016.

Tabel 1a. Udviklingen i selskabsskattesatserne i EU-landene 2007-2017
20072008200920102011201220132014201520162017
Belgien34,034,034,034,034,034,034,034,034,034,034,0
Bulgarien10,010,010,010,010,010,010,010,010,010,010,0
Cypern10,010,010,010,010,010,012,512,512,512,512,5
Danmark25,025,025,025,025,025,025,024,523,522,022,0
Estland22,021,021,021,021,021,021,021,020,020,020,0
Finland26,026,026,026,026,024,524,520,020,020,020,0
Frankrig34,434,434,434,434,436,138,038,038,034,434,4
Grækenland25,035,035,024,020,020,026,026,029,029,029,0
Irland12,512,512,512,512,512,512,512,512,512,512,5
Italien37,331,431,431,431,431,331,331,331,331,327,8
Kroatien20,020,020,020,020,020,020,020,020,020,018,0
Letland15,015,015,015,015,015,015,015,015,015,015,0
Litauen18,015,020,015,015,015,015,015,015,015,015,0
Luxemburg29,629,628,628,628,828,829,229,229,229,227,1
Malta35,035,035,035,035,035,035,035,035,035,035,0
Nederlandene25,525,525,525,525,025,025,025,025,025,025,0
Polen19,019,019,019,019,019,019,019,019,019,019,0
Portugal26,526,526,529,029,031,531,531,529,529,529,5
Rumænien16,016,016,016,016,016,016,016,016,016,016,0
Slovakiet19,019,019,019,019,019,023,022,022,022,021,0
Slovenien23,022,021,020,020,018,017,017,017,017,019,0
Spanien32,530,030,030,030,030,030,030,028,025,025,0
Storbritannien30,030,028,028,026,024,023,021,020,020,019,0
Sverige28,028,026,326,326,326,322,022,022,022,022,0
Tjekkiet24,021,020,019,019,019,019,019,019,019,019,0
Tyskland38,730,230,230,230,230,230,230,230,230,230,2
Ungarn21,321,321,320,620,620,620,620,620,620,610,8
Østrig25,025,025,025,025,025,025,025,025,025,025,0
Norge28,028,028,028,028,028,028,027,027,025,024,0
EU2824,423,823,823,223,022,923,222,922,822,521,9
EU1528,728,227,927,326,927,027,226,726,525,925,5
Eurozonen26,225,725,625,024,824,825,024,824,624,324,1
NML1020,619,820,119,419,419,219,719,619,519,518,6
NML1319,418,819,018,418,418,318,718,618,518,517,7

Kilde: EU-Kommissionen, “Taxation trends in the European Union – Data for the EU Member States, Iceland and Norway “, 2017 edition. Oversigten opdateres alene i forbindelse med EU kommissionens årlige udgivelse af ”Taxation trends in the European Union”.
Anm.: Satserne angiver den kombinerede statslige og lokale selskabsskattesats.
I flere lande findes flere selskabsskattesatser. For disse lande er den angivne sats den højeste.

Tabel 1b. Udviklingen i selskabsskattesatserne i EU-landene 1995-2006
199519961997199819992000200120022003200420052006
Belgien40,240,240,240,240,240,240,240,234,034,034,034,0
Bulgarien40,040,040,237,034,332,528,023,523,519,515,015,0
Cypern25,025,025,025,025,029,028,028,015,015,010,010,0
Danmark34,034,034,034,032,032,030,030,030,030,028,028,0
Estland26,026,026,026,026,026,026,026,026,026,024,023,0
Finland25,028,028,028,028,029,029,029,029,029,026,026,0
Frankrig36,736,741,741,740,037,836,435,435,435,435,034,4
Grækenland40,040,040,040,040,040,037,535,035,035,032,029,0
Irland40,038,036,032,028,024,020,016,012,512,512,512,5
Italien52,253,253,241,341,341,340,340,338,337,337,337,3
Kroatien25,025,035,035,035,035,020,020,020,020,020,020,0
Letland25,025,025,025,025,025,025,022,019,015,015,015,0
Litauen29,029,029,029,029,024,024,015,015,015,015,019,0
Luxemburg40,940,939,337,537,537,537,530,430,430,430,429,6
Malta35,035,035,035,035,035,035,035,035,035,035,035,0
Nederlandene35,035,035,035,035,035,035,034,534,534,531,529,6
Polen40,040,038,036,034,030,028,028,027,019,019,019,0
Portugal39,639,639,637,437,435,235,233,033,027,527,527,5
Rumænien38,038,038,038,038,025,025,025,025,025,016,016,0
Slovakiet40,040,040,040,040,029,029,025,025,019,019,019,0
Slovenien25,025,025,025,025,025,025,025,025,025,025,025,0
Spanien35,035,035,035,035,035,035,035,035,035,035,035,0
Storbritannien33,033,031,031,030,030,030,030,030,030,030,030,0
Sverige28,028,028,028,028,028,028,028,028,028,028,028,0
Tjekkiet41,039,039,035,035,031,031,031,031,028,026,024,0
Tyskland56,856,756,756,051,651,638,338,339,638,338,738,7
Ungarn19,619,619,619,619,619,619,619,619,617,617,517,5
Østrig34,034,034,034,034,034,034,034,034,034,025,025,0
Norge28,028,028,028,028,028,028,028,028,028,028,028,0
EU2835,035,035,234,233,532,030,429,028,026,825,325,1
EU1538,038,238,136,735,935,433,832,631,931,430,129,6
Eurozonen36,236,336,435,234,733,932,631,229,828,827,427,0
NML1030,630,430,229,629,427,427,125,523,821,520,620,7
NML1331,431,331,931,230,828,226,424,923,521,519,719,8

Kilde og anm.: Se tabel 1a.

Landegrupper:
EU28 – Er de nuværende medlemslande i EU; Alle lande i tabellen bortset fra Norge.
EU15 – Er de 15 EU-lande fra før EU udvidelsen i 2004; Belgien, Danmark, Finland, Frankrig, Grækenland, Nederlandene, Irland, Italien, Luxemburg, Portugal, Spanien, Storbritannien, Sverige, Tyskland og Østrig.
Eurozonen – Belgien, Estland, Finland, Frankrig, Grækenland, Irland, Italien, Letland, Luxemburg, Nederlandene, Portugal, Slovenien, Spanien, Tyskland. Slovakiet, Malta, Cypern og Østrig.
NML10 – er de 10 lande, der blev optaget 1. maj 2004; Cypern, Estland, Letland, Litauen, Malta, Polen, Slovakiet, Slovenien, Tjekkiet og Ungarn.
NML13 – er NML10 + Bulgarien, Rumænien og Kroatien.

Udviklingen i Offshore selskabsskattesatserne i EU-landene 1996-2010

199619971998199920002001200220032004200520062007200820092010
Belgien40,240,240,240,240,240,240,234,034,034,034,034,034,034,034,0
Bulgarien40,040,237,034,332,528,023,523,520,015,015,010,010,010,010,0
Cypern25,025,025,025,029,028,028,015,015,010,010,010,010,010,010,0
Danmark34,034,034,032,032,030,030,030,030,028,028,025,025,025,025,0
Estland26,026,026,026,026,026,026,026,026,024,023,022,021,021,021,0
Finland28,028,028,028,029,029,029,029,029,026,026,026,026,026,026,0
Frankrig36,741,741,740,037,836,435,435,435,435,034,434,434,434,434,4
Grækenland40,040,040,040,040,037,535,035,035,032,029,025,025,025,024,0
Irland38,036,032,028,024,020,016,012,512,512,512,512,512,512,512,5
Italien53,253,241,341,341,340,340,338,337,337,337,337,331,431,431,4
Letland25,025,025,025,025,025,022,019,015,015,015,015,015,015,015,0
Litauen29,029,029,029,024,024,015,015,015,015,019,018,015,020,015,0
Luxemburg40,939,337,537,537,537,530,430,430,430,429,629,629,628,628,6
Malta35,035,035,035,035,035,035,035,035,035,035,035,035,035,035,0
Nederlandene35,035,035,035,035,035,034,534,534,531,529,625,525,525,525,5
Polen40,038,036,034,030,028,028,027,019,019,019,019,019,019,019,0
Portugal39,639,637,437,435,235,233,033,027,527,527,526,526,526,526,5
Rumænien38,038,038,038,025,025,025,025,025,016,016,016,016,016,016,0
Slovakiet40,040,040,040,029,029,025,025,019,019,019,019,019,019,019,0
Slovenien25,025,025,025,025,025,025,025,025,025,025,023,022,021,021,0
Spanien35,035,035,035,035,035,035,035,035,035,035,035,030,030,030,0
Storbritannien33,031,031,030,030,030,030,030,030,030,030,030,030,028,028,0
Sverige28,028,028,028,028,028,028,028,028,028,028,028,028,026,326,3
Tjekkiet39,039,035,035,031,031,031,031,028,026,024,024,021,020,019,0
Tyskland56,756,756,051,651,638,338,339,638,338,738,738,729,829,829,8
Ungarn19,619,619,619,619,619,619,619,617,617,517,521,321,321,320,6
Østrig34,034,034,034,034,034,034,034,034,025,025,025,025,025,025,0
Norge28,028,028,028,028,028,028,028,028,028,028,028,028,028,028,0
EU2735,335,234,133,531,930,729,328,327,125,525,324,523,623,523,2
EU2535,034,933,933,332,231,129,728,727,426,326,025,524,424,424,0
EU1538,238,136,735,935,433,832,631,931,430,129,628,727,527,227,1
NML1030,430,229,629,427,427,125,523,821,520,620,720,619,820,119,4
NML1231,831,730,930,527,627,025,323,821,619,719,819,418,718,918,3
Eurozonen37,637,736,435,834,933,532,130,729,828,428,027,126,025,925,7

Kilde: EU-Kommissionen, “DG Taxation and Customs Union” og “Taxation trends in the European Union – 2010”.
Anm.: Satserne angiver den kombinerede statslige og lokale selskabsskattesats.
I flere lande findes flere selskabsskattesatser. For disse lande er den angivne sats den højeste.
I en række af landene – det gælder især Litauen, Malta, Ungarn og Cypern gælder der for visse selskaber en mindre sats. I f.eks. Litauen betaler små selskaber med under 10 ansatte og mindre end LTL 500.000 (ca. € 144.810) i skattepligtig indkomst f.eks. fem pct. i skat. I Malta kan små og mellemstore virksomheder opnå 40 pct. skattenedsættelse, hvis de investerer i nye teknologier og skaber nye jobs. I Ungarn er det visse erhvervsgrupper under betegnelsen entreprenører, der betaler en lidt lavere skattesats. I Estland er der ingen klassisk selskabsbeskatning af overskud, men derimod beskatning af en række udgifter – det gælder f.eks. personalegoder, udbetalte udbytter, repræsentationsudgifter mv. I Litauen introduceredes i 2006 og 2007 “en social skat” på selskabsskattegrundlaget. Den sociale skat var 4 pct. i 2006 og 3 pct. i 2007.

Landegrupper:
EU27 – Er de nuværende medlemslande i EU; Alle lande i tabellen bort set fra Norge.
EU25 – Er medlemslandene indtil 1. januar 2007; EU15 + NML10.
EU15 – Er de 15 EU lande fra før EU udvidelsen i 2004; Belgien, Danmark, Finland, Frankrig, Grækenland, Nederlandene, Irland, Italien, Luxemburg, Portugal, Spanien, Storbritannien, Sverige, Tyskland og Østrig.
NML10 – er de 10 lande, der blev optaget 1. maj 2004; Cypern, Estland, Letland, Litauen, Malta, Polen, Slovakiet, Slovenien, Tjekkiet og Ungarn.
NML12 – er NML10 + Bulgarien og Rumænien.
Eurozonen – Belgien, Finland, Frankrig, Grækenland, Irland, Italien, Luxemburg, Nederlandene, Portugal, Slovenien, Spanien, Tyskland. Slovakiet, Malta, Cypern og Østrig.


Selskabsstiftelser i Danmark er skattefrit når der optages udbytte fra andre EU landes datterselskaber

Med hjemmel i skattelovgivningen kan særlige omstændigheder tale for, at man etablerer Holding Selskaber i Danmark som kan optage skattefrit udbytte i de 27 andre EU lande. Konstruktionen er under Blue Sea Jura med hjemmel i skattelovgivningen og løsningerne har vi allerede leveret med dertil tilhørende bindende svar og styresignaler.

Med denne udvikling vil vi forhåbentlig kunne mange af de amerikanske og internationale virksomheder fra Irland til Danmark, med de dertil tilhørende arbejdspladser.

Med udgangspunkt i vore services International Tax Services (ITS) og Financial Services (FS) uddannede eksperter kan vi tilbyde følgende:

  • Juridisk Rådgivning fra vore 7 Advokater i Danmark
  • Skatterådgivning, Årsregnskaber og selvangivelser fra vore 4 registrerede revisorer i Danmark
  • Placering af drifts- og Holdingselskaber indenfor og udenfor EU
  • Information om overvågning af virksomheder og privatpersoner i de enkelte EU lande
  • Indberetningskrav og kapitalstrøms-indberetninger udarbejdet af skatte og finansielle offentlige tilsyn i EU
  • Skatteret baseret på lovgivning, bindende svar og styresignaler i de enkelte lande (BLUE SEA LAW)

Kontakt os på telefon +45 32177777 for møde i Århus eller København


 

HUSK/SEND: