Skattefradrag, Skattesaeger, Skatterevisor

100 milliarder kroner ER BETALT i selskabsskat i 2021. SE HVEM DER BETALER MEST.

I 2021 blev der betalt mere end 100 milliarder kroner i selskabsskat. Det samlede husholdningsbudget for Danmark er dog på ca. 1.000 milliarder kroner.

Det er en stigning på omkring 50 procent sammenlignet med året før, hvor der blev betalt 66 milliarder. Det viser en opgørelse fra Skattestyrelsen.

I 2021 er det igen Novo Holdings, der er medejer af Novo Nordisk, der topper listen. Selskabet betalte 44 procent mere i skat i 2021 sammenlignet med året før. Også legetøjsgiganten Lego ligger højt. I 2021 betalte Kirkbi, der ejer det meste af Lego, lidt over 400 millioner kroner i skat.

De ti selskaber, der betalte mest i skat, stod for omkring 23 procent af det samlede beløb.

Den samlede TOP100 liste finder du her:

Alle beløb er i mio. kr. medmindre andet er angivet.

Nr.SelskabSkattepligtig indkomstSelskabsskatEffektiv skatteprocent (pct.)
1Novo Holdings A/S38.0628.29221,79
2KIRKBI A/S20.5204.29420,93
3DANSKE BANK A/S10.8151.97218,24
4Forenet Kredit f.m.b.a.9.0111.94221,55
5Nordea Danmark, Filial af Nordea Bank Abp, Finland7.3981.62722,00
6Jyske Bank A/S5.6701.24421,95
7FRECECO ApS4.9651.08621,87
8Genmab A/S4.40196822,00
9Pandora A/S4.39496621,99
10HEARTLAND A/S3.68780821,91
11Coloplast A/S3.32471421,49
12SYDBANK A/S3.22570921,99
13VKR HOLDING A/S3.13067921,70
14Topdanmark A/S6.27265010,36
15Equinor Danmark A/S2.56056322,00
16DSV A/S2.60454220,83
17F. SALLING HOLDING A/S2.34051522,00
18Chr Augustinus Fabriker A/S2.33351321,96
19TRYGHEDSGRUPPEN SMBA2.30649821,61
20DANSKE SPIL A/S2.12646822,00
21Humio ApS2.05945322,00
22REALDANIA1.94542021,61
23LLPT HOLDING ApS1.67934820,74
24Spar Nord Bank A/S1.57834721,99
25LLG A/S1.57434621,99
26Energinet1.49532922,00
27Ringkjøbing Landbobank A/S1.43731622,00
28DANAHER TAX ADMINISTRATION ApS.1.56630919,74
29K.W. Bruun & Co A/S1.31628921,93
30NPF TECHNOLOGIES ApS1.28328222,00
31WILLIAM DEMANT INVEST A/S1.28028021,90
32Rema 1000 Danmark A/S1.22627022,00
33SCANIA-MAN ADMINISTRATION ApS1.50225216,76
34DLR KREDIT A/S1.13625022,00
35DKT Holdings ApS1.10324322,00
36VESTAS WIND SYSTEMS A/S1.08023822,00
37Incomas Holding ApS1.06923522,00
38SKANDINAVISKA ENSKILDA BANKEN, DANMARK, FILIAL AF SKANDINAVISKA ENSKILDA BANKEN AB(PUBL.),SVERIGE1.06923522,00
39Semler Holding A/S1.00022022,00
40Gn Store Nord A/S99221822,00
41Velliv, Pension & Livsforsikring A/S1.17721818,49
42Sparekassen Danmark92420322,00
43HANDWERK HOLDING A/S91020022,00
44GRUNDFOS HOLDING A/S95419920,82
45Per Aarsleff Holding A/S89319722,00
46SANTANDER CONSUMER BANK, FILIAL AF SANTANDER CONSUMER BANK AS, NORGE87319222,00
47DADES A/S86319022,00
48BYGMA GRUPPEN A/S84518622,00
49ROYAL UNIBREW A/S82018022,00
50A/S Arbejdernes Landsbank82018022,00
51DANFOSS A/S1.06417516,48
52LB FORENINGEN F.M.B.A.79517522,00
53ALM. BRAND A/S79617321,73
54Netcompany Group A/S78317222,00
55Heimstaden Danmark Ejendomme A/S77217022,00
56J-f. Lemvigh-Muller Holding A/S76516822,00
57Gjensidige Forsikring, dansk filial af Gjensidige Forsikring ASA, Norge76116822,00
58ABENA HOLDING A/S75116522,00
59CONVATEC DENMARK A/S73516222,00
60HARALD NYBORG A/S73316121,99
61AGC Biologics A/S73016122,00
623SHAPE HOLDING A/S72616022,00
63OK A.M.B.A.72315922,00
64N Foss & Co A/S77315520,08
65Centrica Energy Trading A/S70215522,00
66A.P. MØLLER HOLDING A/S1.46014910,19
67THORNICO HOLDING A/S72214720,33
68JESPER HARDT HOLDING ApS66014522,00
69HANDELSBANKEN, FILIAL AF SVENSKA HANDELSBANKEN AB (PUBL),SVERIGE62413722,00
70DAN-FOAM ApS62013622,00
71Aalborg Portland Holding A/S62513621,72
72Nordsøfonden53613425,00
73A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Familiefond60513322,00
74Norlys Holding A/S59313022,00
75Dsb økonomi & Personale59313022,00
76Bi Holding A/S57112622,00
77KommuneKredit56312422,00
78SCHNEIDER ELECTRIC DANMARK A/S56212422,00
79VISMA DANMARK HOLDING A/S54111922,00
80LUNDBECKFOND INVEST A/S70011716,75
81Mk Ventures ApS50611121,98
82PRECIS (1789) DENMARK A/S51111121,73
83BL HOLDING 2012 ApS50710821,40
84Simcorp A/S49110822,00
85WIDE INVEST ApS49310721,66
86Jeudan A/S48310622,00
87FORMUEPLEJE HOLDING A/S48110622,00
88Orkla (Dk) A/S48110622,00
89MFT Energy Holding ApS48010622,00
90GF FORSIKRING A/S47910521,99
91NORDNET BANK, FILIAL AF NORDNET BANK AB, SVERIGE47410422,00
92CHR. HANSEN HOLDING A/S47610421,77
93Formuepleje Ejendomme 3 A/S46010122,00
94L’ORÉAL DANMARK A/S46010122,00
95Jens Poulsen Holding ApS46010121,97
96Ikea A/S4509922,00
97NOBIA DENMARK A/S4489922,00
98CIRCLE K DANMARK A/S4479822,00
99Lae 71 ApS4299422,00
100M7 EREIP IV Lux Denmark Holdco S a r l Societe a responsabilite Limitee Siege Social4259422,00

Kilde: Skattestyrelsen
Fotokredit: Skattestyrelsen

Scroll to Top