Fortsæt til indhold
Advokat & Revisor Samvirket Skatterådgivning Skatterådgiver Selskabsstiftelse Bankoprettelse Tvangsopløsning Offshore Selskaber VISA Service
 
København: +45 77777770
Odense: +45 77777500
Aarhus: +45 32177777
Åben: man-tor: 9-16:30, fre: 9-14
Mail: info@aors.dk / Sikker mail
Se: Dagens Nyheder / Profil
  • OmUdvid
    • FirmaprofilUdvid
      • CSR for Offshore Selskaber
      • Erklæring om Slaveri og Menneskehandel
      • FN’s verdensmål
      • Mission Statement
      • Vision Statement
      • Value Statement
      • Tilgængelighedserklæring
      • ESG compliance
      • Kontorplads KontorFællesskab
      • Prisliste
    • Konkursrådgiver
    • Jobs
    • GDPR, privatliv og handelsvilkår
    • GDPR Persondata lovgivningen
    • EU PersonData Forordningen
    • Skriv sikkert til os
    • Indsendelse af ID og dokumenter
    • Find vej
  • AdvokatUdvid
    • Advokat Rådgivning
    • Fusioner og Spaltninger
    • Arv, Testamente og investering
    • RKI/Experian (H) Advokat Inkasso
    • Tilpassede Kontrakter
    • Business Formations Denmark
    • Sale and Lease Back
    • Green Bonds
    • Bestyrelses medlemmer
    • Schengen VISA Service
  • RevisorUdvid
    • Statsautoriseret og Registreret Revisor
    • Skattesager
    • Skatteklager
    • Leje af bogholder, revisor, klimarevisor
    • Konkursrådgiver
    • Bankoprettelse
    • Virksomheds Rådgivning
    • Eksportrådgivning
    • Factoring, Export kredit, Finansiering
    • Skattesatser og fradragsmuligheder
    • Bilfinansiering
  • StiftelserUdvid
    • Danske selskaber
    • Offshore SelskaberUdvid
      • Delaware Offshore Selskaber og fonde
      • Nevada Offshore fonde & LLC
      • Wyoming
      • Singapore Offshore Selskaber
      • Stiftelse af Selskaber på Malta
      • Tyskland selskaber og fonde
      • EU Offshore Selskaber & Fonde
      • Cayman Islands selskaber og fonde
      • Rumænien: 1% skat på 3.750.000
      • Panama Offshore Selskaber
      • Kina-Selskaber og Hong Kong
    • Stiftelser Priseksempel
    • EU Selskabsskatter
    • Skattely lande
  • IPUdvid
    • VERIO® Patentadvokater
    • Patent registrering
    • Brugsmodel Registrering
    • Designbeskyttelse DesignPatent
    • Registreret Varemærke
    • Copyrightloven (Ophavsret)
    • Juridisk håndhævelse
  • Viden
Advokat & Revisor Samvirket Skatterådgivning Skatterådgiver Selskabsstiftelse Bankoprettelse Tvangsopløsning Offshore Selskaber VISA Service
 
København: +45 77777770
Odense: +45 77777500
Aarhus: +45 32177777
Åben: man-tor: 9-17, fre: 9-14
Mail: info@aors.dk / Sikker mail
Se: Dagens Nyheder / Profil

BREAKING: EU Kommisionsprojekt siger at 98% af headset og ørepropper indeholder kendte hormon og/eller kræft kemikalier

Arnika | Bisfenoler | Flammehæmmere | Ftalater | Giftstoffer

Normalt beskæftiger vi os ikke med plast. Men her er farlige og/eller kræftfremkaldende kemikalier såsom bisfenoler (BPA, BPS), ftalater, flammehæmmere mv. er fundet i hovedtelefoner og ørepropper, som vi næsten alle bruger. Stofferne er forbudt i dele af eller hele EU. Hele kroppen bliver påvirket ved hudkontakt. Den omfattende europæiske undersøgelse viser, at 98% af en række af de mest kendte hovedtelefoner og ørepropper indeholder kemiske stoffer med potentielt alvorlige sundhedsmæssige konsekvenser. The Guardian og DR.DK var blandt de første kilder indenfor nyhedsmedier mens alle førende lydmedier har bragt historien. Det skriver Advokat og Revisor Samvirket A/S.

Projektet er EU-finansieret under LIFE-programmet, hvilket betyder, at EU Kommissionens miljøprogram LIFE anerkender og støtter projektet officielt.

Produkterne kommer fra både velkendte og globale producenter. Fundene rejser spørgsmål om langtidspåvirkning ved daglig brug, særligt blandt unge forbrugere.

Brug for juridisk, international eller økonomisk rådgivning?

Kontakt vores danske specialister direkte på et af vores kontorer:

København +45 77 77 77 70
Odense +45 77 77 75 00
Aarhus +45 32 17 77 77

Advokat og Revisor Samvirket – Professionel rådgivning siden 1991

Forbrugerorganisationer og samarbejdspartnere i projektet

ToxFree Life for All er et Europakommisions EU-støttet samarbejdsprojekt med flere organisationer, der er direkte involveret i testen:

  • EU-finansieret under LIFE-programmet, hvilket betyder, at selve EU Kommissionen herunder EU miljøprogrammet LIFE anerkender og støtter projektet officielt.
  • I den officielle presseomtale nævnes involvering af det Tjekkiske miljøministerium som donor/støttende partner
  • Arnika – troværdig kemikalie- og miljøorganisation, der er koordinator på projektet og står bag rapporten.
  • Verein für Konsumenteninformation (VKI) – Østrigsk anerkendt forbrugerorganisation, der har testet hovedtelefoner som del af projektet.
  • dTest – anerkendt Tjekkisk forbrugerorganisation, partner i projektet ifølge EU’s LIFE database.
  • Zveza Potrošnikov Slovenije – Slovensk anerkendt forbrugerorganisation, med i partnerskabet.
  • TVE (Hungary) – anerkendt Ungarsk partnerorganisation i projektet.

Store, kendte mærker nævnt i analyserne (ikke nødvendigvis komplet liste):

Her er listen over de produkter der er nævnt, med henvisning til de produkter der er testet. Selvom testen nævne at de ikke vedører andre produkter fra de forskellige kemikalier nævner flere medier utrygheden ved denne nyhed, flere bloggere skriver at man ikke har flere produktionslinjer og at plast i sig selv er en opskrift, hvor man har produceret med samme plast i andre produkter. Nogle ingredienser kommer fra granulat der smeltes eller støbes til det færdige produktdel.

BrandNævnt i officiel omtaleKonkrete modeller nævnt i presse
AppleJaAirPods Max, AirPods Pro USB C
BeatsJaSolo 4, Solo Buds
BoseJaQuietComfort
HyperXJaIkke modelspecificeret
JabraJaElite 10 Gen 2
JBLJaJR310BT, Wave Beam
JLabJaJBuds Mini, JBuds Lux ANC
LogitechJaG733 Lightspeed
MarshallJaMotif II ANC, Major V
PanasonicJaRB HX220BDEK
PhilipsJaIkke modelspecificeret
RazerJaIkke modelspecificeret
SamsungJaGalaxy Buds3 Pro
SennheiserJaAccentum Wireless 4
SonyJaWH 1000XM5, WF 1000XM5
SteelSeriesJaIkke modelspecificeret
XiaomiJaIkke modelspecificeret








Bemærk: Tabellen viser kun brands og modeller, der er nævnt i offentlig presseomtale i relation til de 81 testede produkter. Det betyder ikke, at alle produkter fra disse producenter er testet eller indeholder de pågældende stoffer. Men ofte plejer man at anvende samme opskrift på plast til andre produkter. Derudover kan nævnes at nogle af ovenstående er leverandør til andre mærker.

Fra vores side har vi tænkt på spørgsmålet om, at dette også omfatter hovedtelefoner og ørepropper, både in ear og over ear modeller og selve ledningerne. Rapporten retter sig dog mod plastmaterialerne i selve høretelefonerne, altså de dele der er i direkte kontakt med hud og ører. Ligeså er almindelige ledningssæt til mobiltelefoner, som fx opladningskabler eller rene USB kabler, er ikke nævnt som en særskilt produktkategori i rapporten. Dog er det værd at bemærke, at hvis der er tale om kablede headsets med mikrofon, så indgår de i kategorien hovedtelefoner, og plasten i kabler og stik kan derfor være analyseret som en del af produktet.

DET SIGER JESPER CHRISTIANSEN
Bisfenol i høretelefoner er desværre mere reglen end undtagelsen. Dertil indeholder både headset og høretelefoner hormongforstyrrende og kræftfkaldende kemikalier.

Bisfenol findes i 98% af de testede producenter

Men samtlige testede produkter indeholdt kemiske stoffer i plastmaterialerne, som ifølge forskerne kan være sundhedsskadelige. I alt 81 forskellige par hovedtelefoner og ørepropper er blevet analyseret i en undersøgelse udført af ToxFree Life for All, et projekt under den ungarske miljøorganisation Arnika. Undersøgelsen dokumenterer blandt andet forekomst af Bisfenol A i 98 procent af de testede produkter. Derudover blev Bisfenol S identificeret i mere end tre fjerdedele af prøverne. Begge stoffer anvendes industrielt for at øge plastens styrke og holdbarhed, men er samtidig kendt for hormonforstyrrende egenskaber.

Forskning har entydigt tidligere forbundet stofferne med risiko for hormonelle forstyrrelser, tidlig pubertet samt visse kræftformer.

Kemisk ekspert Karolína Brabcová fra Arnika, som deltager i ToxFree Life for All projektet, forklarer, at problemstillingen ikke alene vedrører tilsætningsstoffernes tilstedeværelse. Hun fremhæver, at kemikalierne kan migrere fra plastoverfladen og overføres til huden ved kontakt. Ifølge hende kan varme og fugt, eksempelvis under træning, øge denne overførsel og dermed den samlede eksponering.

Varme forstærker udledning af giften

Jeg tænker tillige på om sommeren, hvor man bruger høretelefoner og ørepropper og at disse opvarmes under solen, da de som regel medtages udenfor. Dette kan øge optagelsen markant.

Udover bisfenoler blev der konstateret spor af ftalater, som er mistænkt for at påvirke fertiliteten negativt. Der blev også identificeret klorerede paraffiner, som i visse sammenhænge er blevet sat i forbindelse med lever og nyrepåvirkning. I de fleste tilfælde blev disse stoffer fundet i mindre mængder, men forskerne understreger, at den samlede belastning over tid kan være relevant.

Organisationen bag undersøgelsen understreger, at der ikke er tale om en akut sundhedsrisiko ved almindelig brug. Bekymringen knytter sig primært til langvarig og gentagen eksponering, særligt blandt børn og teenagere, der anvender hovedtelefoner dagligt gennem mange timer.

De analyserede produkter blev indkøbt i Tjekkiet, Slovakiet, Ungarn, Slovenien og Østrig samt via de kinesiske onlineplatforme Shein og Temu. Efter indkøb blev produkterne sendt til laboratorieanalyse med henblik på at identificere forekomsten af skadelige kemiske forbindelser.

Ifølge The Guardian har de nævnte producenter ikke ønsket at kommentere undersøgelsens resultater.

Bisfenol i høretelefoner er desværre mere regelen end undtagelsen
Bisfenol i headset er desværre mere regelen end undtagelsen. Disse udsættes for opvarmning af kroppen og solen. Undersøgelsen anerkendes og støttes med EU finansiering og EU Kommissionens miljøprogram LIFE projektet officielt.

Her er en opdateret oversigt over hvilke af de stoffer, som blev fundet i hovedtelefoner og ørepropper, der er forbudt eller strengt reguleret i EU/Norden:

Bisfenoler (BPA, BPS m.fl.)

  • Bisfenol A (BPA) er i EU optaget på kandidatlisten over stoffer med meget høj bekymring (SVHC) under REACH på grund af hormonforstyrrende og reproduktionstoksiske egenskaber. (echa.europa.eu)
  • EU har forbudt anvendelsen af BPA i kontaktmaterialer til fødevarer (food contact materials) med implementering fra 20. januar 2025 under Kommissionens forordning (EU) 2024/3190. (trade.ec.europa.eu)
  • BPA er tidligere blevet forbudt i sutteflasker til spædbørn og i termisk papir i EU. (Compliance Gate)
  • Bisfenol S (BPS) er ikke generelt forbudt, men er på EU’s overvågningsliste og er klassificeret som et stof med bekymring, der kan blive restriktioneret på linje med BPA under REACH. (echa.europa.eu)
  • I Norden (fx Norge) står både BPA, BPS og andre bisfenoler på prioritetslister over uønskede kemikalier, og der er nationale mål om udfasning. (Svanemerket)

Ftalater

Flere ftalater er strengere reguleret eller forbudt i EU:

  • DEHP, BBP, DBP og DIBP findes på EU’s RoHS-liste som restrikterede stoffer i elektrisk og elektronisk udstyr, med en maksimal tilladt koncentration på 0,1 % pr. homogen materiale. (Wikipedia)
  • DEHP, BBP, DBP og DIBP er også på REACH’s Kandidatliste (SVHC) og nogle er i Annex XIV, hvilket betyder, at deres produktion og anvendelse kræver autorisation og i praksis er stærkt begrænset eller udfaset. (Miljøstyrelsen)
  • Ftalater er også restrikteret i legetøj og produkter til børn i hele EU. (Wikipedia)

Klorerede paraffiner

  • Klorerede paraffiner er en bred gruppe, og visse kortkædede og mellemkædede klorerede paraffiner er meget stærkt reguleret i EU under REACH og POP-forordningen, især når de har persistente eller bioakkumulerende egenskaber. (Kilde: typisk kemikalielovgivning, generel EU regulering)
  • Mange klorerede paraffiner er optaget på lister over persistente organiske forurenende stoffer, hvilket betyder begrænsninger i produktion og anvendelse i forbrugerprodukter.

Overordnet status for EU/Norden

  • Fuld forbud (eller udfasning) for BPA i fødevarekontaktmaterialer og tidligere forbud mod BPA i sutteflasker. (trade.ec.europa.eu)
  • Ftalater som DEHP, BBP, DBP, DIBP er restrikteret/forbudt i visse anvendelser (bl.a. RoHS og REACH). (Wikipedia)
  • BPS er endnu ikke generelt forbudt, men klassificeret som bekymrende og under overvågning. (echa.europa.eu)
  • Klorerede paraffiner er generelt strengt reguleret med begrænsninger i mange anvendelser i EU, især hvis de er persistente og bioakkumulerende. Kilde: Miljøstyrelsen.dk

Kilder: arnika.org, bl.a. Berlingske.dk, The Guardian der alle henviser til:

  • The sound of contamination: A comprehensive analysis of endocrine disruptors and hazardous additives in the headphones (PDF)
  • https://arnika.org/en/publications/the-sound-of-contamination

Denne rapport indeholder:
– detaljerede analyser af 81 hovedtelefonmodeller og 180 materialer testet i Central Europa
– resultater med forekomst af bisfenoler (BPA, BPS), ftalater, flammehæmmere mv.
– vurdering af potentielle sundheds- og hormonforstyrrende risici ved langvarig eksponering

Kilde: Jesper Christiansen, Advokat og Revisor Samvirket, AORS.DK
Fotokredit: stock.adobe.com eller Emnefirma
Personer/Firmaer/Emner/#: #TheGuardian, #ToxFreeLifeForAll, #Arnika, #BisfenolA, #BisfenolS, #Ftalater, #Hovedtelefoner, #Kemikalier
Copyrights: Ⓒ 2025 Copyright by AORS.DK – kan deles ved aktivt link til denne artikel.

Indlæg-tags: #Bisfenoler#flammehæmmere#ftalater#Giftstoffer#Høretelefoner#Ørepropper

Indlægsnavigation

Forrige Forrige
Ny Højesteretsdom om klientmidler danner præcedens for advokaters insolvensbehandling
NæsteFortsæt
Styrelse inviterer: Klarhed med P2B regler og rangering for Online markedspladser

Åbningstider: ma-tor: 9-16:30, fre: 9-14:00
København, Østerbro, Herlev, Hellerup, Odense, Esbjerg, Aarhus & Aalborg.
SMEDEHOLM 13, 2730 HERLEV, KØBENHAVN, TEL: +45 77777770
KOCHSGADE 31, 5000 ODENSE, TEL: +45 77777500
INGE LEHMANNS GADE 10, 8000 AARHUS, TEL: +45 32177777
Vi har 38 CVR numre, da vi er et kontor- og henvisningssamvirke. Ring for CVR for din kontakt på 77777770. (Ikke SMS)
34 års erfaring! © Copyright 1992-2026 Advokat og Revisor Samvirket A/S - Metropolinternational.com
Server Hosting Center & AMP Webdesign: Agil Udvikling A/S - Webtilgængelighedserklæring

Rul til top
  • Om
    • Firmaprofil
      • CSR for Offshore Selskaber
      • Erklæring om Slaveri og Menneskehandel
      • FN’s verdensmål
      • Mission Statement
      • Vision Statement
      • Value Statement
      • Tilgængelighedserklæring
      • ESG compliance
      • Kontorplads KontorFællesskab
      • Prisliste
    • Konkursrådgiver
    • Jobs
    • GDPR, privatliv og handelsvilkår
    • GDPR Persondata lovgivningen
    • EU PersonData Forordningen
    • Skriv sikkert til os
    • Indsendelse af ID og dokumenter
    • Find vej
  • Advokat
    • Advokat Rådgivning
    • Fusioner og Spaltninger
    • Arv, Testamente og investering
    • RKI/Experian (H) Advokat Inkasso
    • Tilpassede Kontrakter
    • Business Formations Denmark
    • Sale and Lease Back
    • Green Bonds
    • Bestyrelses medlemmer
    • Schengen VISA Service
  • Revisor
    • Statsautoriseret og Registreret Revisor
    • Skattesager
    • Skatteklager
    • Leje af bogholder, revisor, klimarevisor
    • Konkursrådgiver
    • Bankoprettelse
    • Virksomheds Rådgivning
    • Eksportrådgivning
    • Factoring, Export kredit, Finansiering
    • Skattesatser og fradragsmuligheder
    • Bilfinansiering
  • Stiftelser
    • Danske selskaber
    • Offshore Selskaber
      • Delaware Offshore Selskaber og fonde
      • Nevada Offshore fonde & LLC
      • Wyoming
      • Singapore Offshore Selskaber
      • Stiftelse af Selskaber på Malta
      • Tyskland selskaber og fonde
      • EU Offshore Selskaber & Fonde
      • Cayman Islands selskaber og fonde
      • Rumænien: 1% skat på 3.750.000
      • Panama Offshore Selskaber
      • Kina-Selskaber og Hong Kong
    • Stiftelser Priseksempel
    • EU Selskabsskatter
    • Skattely lande
  • IP
    • VERIO® Patentadvokater
    • Patent registrering
    • Brugsmodel Registrering
    • Designbeskyttelse DesignPatent
    • Registreret Varemærke
    • Copyrightloven (Ophavsret)
    • Juridisk håndhævelse
  • Viden
Søg